انرژی خورشیدی، کالای لوکس یا نیاز اقتصادی

سامانه منصوب به شرکت توزیع نیروی برق شمال استان کرمان (در محل ستاد)(۱۶٫۵ کیلووات)

استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر و به ویژه انرژی خورشیدی در ایران اگرچه تا پیش از این چندان جدی گرفته نمی‌شد اما تقاضا برای احداث این نوع نیروگاه‌ها حتی در پشت بام منازل با شیب ملایم در حال افزایش است تا کم کم این انرژی را از انرژی لوکس به ضرورتی اقتصادی تبدیل کند.

سهم انرژی های تجدیدپذیر در سبد سوخت جهان هر روز بزرگتر می‌شود کشورهای جهان از سوخت‌های فسیلی و حتی هسته‌ای به سمت انرژی‌های پاک مانند انرژی باد و یا انرژی‌های خورشیدی می‌روند.

 با این حال توجه به مسایل زیست‌محیطی و همچنین پایداری انرژی‌های تجدیدپذیر باعث شده تا در ایران نیز اگرچه دیرتر از کشورهای توسعه یافته،‌استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در دستور کار قرار گیرد، هر چند که همچنان این گروه از انرژی‌ها به عنوان منابعی لوکس به شمارمی‌آیند.

این در حالی است که توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر به دلیل آلایندگی بالای انرژی‌های فسیلی نه یک کار لوکس بلکه ضرورتی اجتناب ناپذیر است که جهان به سمت آن رفته و در ایران نیز چاره‌ای جز حرکت به سمت توسعه انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر ندارد.

بنابراین باید تلاش شود تا با توجه به موقعیت جغرافیایی کشور و البته تکنولوژی‌های روز دنیا بهترین نوع از این انرژی‌ها انتخاب و در کشور توسعه داده شود.

ایران در مدارهایی نزدیک به استوا قرار دارد و با توجه به بیابانی بودن بخش بزرگی از کشور، ‌در روزهای زیادی از سال می‌تواند گرمای خورشید را در دسترس داشته باشد.

از همین رو،‌ کشورمان با وجود ۳۰۰ روز آفتابی از مجموع ۳۶۵ روز سال در بیش از دو سوم مساحت خود و متوسط تابش نور خورشید ۴/۵ تا ۵/۵ کیلووات ساعت بر متر مربع در روز، یکی از کشورهای با پتانسیل بالا در زمینه انرژی خورشیدی است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *