تاکید ایران بر گسترش مناسبات اقتصادی با انگلیس

سفیر ایران در انگلیس گفت: در شرایطی که به نظر می‌رسد تحریم‌های آمریکا مانع هر نوع همکاری و تبادل می‌شود، اما ظرفیت‌های زیادی برای گسترش مناسبات تجاری و اقتصادی میان انگلیس و ایران وجود دارد.

«حمید بعیدی نژاد» روز جمعه در حاشیه همایش فرصت‌ها و چشم انداز روابط اقتصادی ایران و انگلیس که با حضور نمایندگانی از دو هیأت متشکل از ۵۰ شرکت تجاری، کشاورزی و صنایع دامی از ایران و ده‌ها شرکت انگلیسی و با حضور نمایندگانی از وزارت امور خارجه و وزارت تجارت بین‌الملل انگلیس در لندن برگزار شد، به سوالات خبرنگاران ایرانی پاسخ گفت.

وی، حضور پرتعداد شرکت‌های ایرانی و انگلیسی در این همایش را نشان دهنده ظرفیت های موجود برای توسعه همکاری های اقتصادی عنوان کرد و گفت: یکی از ویژگی‌هایی که ما در روابط جدید خود با انگلیس می‌بینیم، ظرفیتی است که شرکتهای کوچک و متوسط دارند. ما همواره ذهن‌مان بر شرکت‌های خیلی بزرگ مانند شرکت نفت و گاز «شل» و «بریتیش پترولیوم» متمرکز بوده اما واقعیت آنست که شرکت های کوچک و متوسط می‌توانند در زمینه ی کسب درآمدهای حاصل از صادرات و استارت‌آپ‌ها برای کشور بسیار سود آوری داشته باشند. آنها همچنین می توانند با شرکت های انگلیسی کارشان را در زمینه صادرات، توسعه دهند و باعث افزایش روندی شوند که اینک در ایران برای طراحی اقتصاد بدون نفت شروع شده است.

بعیدی نژاد افزود: بنابر این، ما باید تمرکز ذهن‌مان را از آن مسائل گذشته که فقط به شرکت های خیلی بزرگ فکر می کردیم خارج کنیم و در عرصه شرکت‌های کوچک و متوسط کار کنیم که ظرفیت بسیار زیادی وجود دارد. این شرکت ها از قابلیت ریسک پذیری بالاتری برخوردار هستند و می توانند در تبادل های اقتصادی شرکت کنند.

وی با بیان اینکه «شرکت های ثبت تجارت نیز توجه‌شان به شرکت های بزرگ و تبادلات خیلی بزرگ است، افزود: اما شرکت‌های کوچک و متوسط با حجم تبادلات کوچک و درعین حال با تعدد زیاد، توانسته اند حجم تبادل خوبی را به خودشان اختصاص دهند و فکر می کنیم؛ هم می‌توانند باعث نشاط در فعالیت‌های اقتصادی و توسعه صنعتی کشور باشند و هم این که در حوزه های بسیار متنوعی کار کنند.

سفیر کشورمان در پاسخ به این سؤال که شرکت ها در چه زمینه ای تمایل به فعالیت دارند، و سفارت چه تمهیداتی را برای تسهیل این فعالیت در پیش گرفته است، گفت:‌ یکی از جلوه های ابعاد جدید، تنوع است؛ یعنی در یک حوزه خاصی نیست و بسیار طیف وسیعی را شامل می شود. ما می توانیم از حضور ایرانی های مقیم نیز که تجربه دارند و صاحب دانش هستند و محیط را بخوبی شناخته و توانسته اند با شرکت های انگلیسی ارتباط نزدیکی پیدا کنند، به نحو احسن استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه در زمینه فناوری برتر نیز ظرفیت های زیادی‌ وجود دارد، اظهار کرد: هیأتی که از انگلیس برای بحث مدرن سازی رآکتور اراک به ایران رفتند، نخستین هیأت فنی تخصصی هسته ای انگلیسی در طول تاریخ روابط ایران و انگلیس به شمار میرود.

این نشان می‌دهد که ما در زمینه های علوم و فنون پیشرفته مانند بحث انرژی هسته ای می‌توانیم تبادلات جدیدی را با طرف های انگلیسی داشته باشیم. بنابر این، ما مرتب به شرکت ها و وزارت تجارت انگلیس می گوییم که باید به ایران به عنوان یک مقصد جدید همکاری های برابر فکر کنند و نه به عنوان محلی برای واردات کالاهای انگلیسی.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *