ضرورت مقابله با آسیب های فضای مجازی

در حالی که مسوولان و خانواده‌ها از آسیب‌های حضور افراد نامتعارف در فضای مجازی ابراز نگرانی می‌کنند و برخی نیز فیلتر را تنها راه حل موجود عنوان می‌کنند، کارشناسان بر این باورند که نمی‌توان فضای مجازی را مسدود و محدود کرد و برای کنترل آسیب‌های این فضا باید از دانش افراد متخصص بهره برد.

فضای مجازی ابزاری است که همزمان با قرار دادن امکانات ارتباطی در اختیار کاربران، می‌تواند بستری برای شکل‌گیری برخی تخلفات، جرایم و بی اخلاقی‌ها باشد. از این رو بسیاری از صاحبنظران، از فضای مجازی به عنوان شمشیری دودم یاد می‌کنند که در کنار امکاناتی که در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد، ممکن است برای آنان آسیب‌ها و تهدیدهایی را نیز به همراه داشته باشد.

یکی از این آسیب‌ها، فعالیت نامتعارف برخی کاربران در فضای مجازی است. قرار دادن فیلم‌ها و عکس‌های مغایر اصول اخلاقی که می‌تواند روح و روان جامعه را خدشه دار سازد و به ویژه بر افکار قشر نوجوانان و جوانان تاثیر منفی بگذارد. ابراز رفتارهای غیرعادی و غیراخلاقی و بیان موضوع‌های مغایر با فرهنگ و عفت عمومی از جمله اقدامات افراد نامتعادل و نامتعارف در فضای مجازی است که می تواند متاثر از دلایل مختلفی باشد؛ از مشکلات فردی، اخلاقی، روحی و روانی افراد گرفته تا معضلاتی چون کم سوادی و عدم آگاهی از نحوه‌ی استفاده از فضای مجازی.

در این میان، نقد ونظرها پیرامون چگونگی برخورد با چنین آسیب‌هایی در فضای مجازی، همواره طی چند سال گذشته به ویژه با روی کار آمدن فضاهای مجازی مبتنی بر تلفن همراه میان مسوولان و نهادهای متولی وجود داشته است. فیلترینگ یکی از راهکارهایی است که برخی در برخورد با فضای مجازی بر آن تاکید دارند.

کارشناسان اما بر این باورند که راه مقابله با آسیب‌های موجود در فضای مجازی نه ایجاد محدودیت، بلکه فرهنگ‌سازی و آموزش به جامعه است. آنان معتقدند در کنار فرهنگ‌سازی در خصوص نحوه استفاده کاربران از فضای مجازی، مسوولان باید برنامه‌هایی برای بالا بردن سطح نشاط اجتماعی و ایجاد تفریحات و سرگرمی‌های جایگزین فضای مجازی در دستور کار قرار دهند.

بسیاری از کارشناسان بر این باورند که راه مقابله با آسیب‌های فضای مجازی فرهنگ سازی در خصوص نحوه استفاده از آن در جامعه است.

ورود هر فناوری در یک جامعه باید همراه با فرهنگ‌سازی و آموزش‌های لازم در زمینه کاربرد آن باشد. در این صورت تهدیدات تبدیل به فرصت‌ها شده و کاربرد و استفاده منطقی و درست از آن فناوری در جامعه رشد و توسعه می‌یابد.

 فضای مجازی یکی از این فناوری‌ها است که بدون آمادگی‌های فکری و فرهنگی همچون ویروسی به جامعه ما وارد شده و موجب خودنمایی و رشد و توسعه‌ی بسیاری از ناهنجاری ها گردید. دروغ، قمار، شاخ‌های مجازی و اوباش مجازی گوشه‌ای از ناهنجاری‌های موجود در این فضا هستند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *